۱۸۲ میلیارد تومان کفش قاچاق وارد کشور شده است و در همین سال ۱۲۷ میلیارد تومان نیز از طریق واردات رسمی بر اساس برآوردهای صورت گرفته در سال ۱۳۹۵، به کشور وارد شده است که نتیجه آن بیکاری هزاران کارگر ایرانی است.

 

کفش و پوشاک و لوازم خانگی چقدر قاچاقی وارد کشور می شود

میزان واردات قاچاق وارد کشور

به گزارش سایت خبری نمایشگاهی ۳ راه حدود ۵۰۰ هزار نفر هم‌اکنون در صنعت کفش کشور فعالیت می‌کنند که طبق گفته مسئولان کارگاه‌های تولیدی کفش در شهر تبریز به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید در کشور با ۵۰ درصد زیر ظرفیت خود کار می‌کنند. حال درصورتی که همه ایرانی‌ها کفش تولید داخل بخرند ۱۷۰ هزار کارگر دیگر به شاغلین این صنعت افزوده خواهد شد.

روزنامه ایران نوشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته در سال ۱۳۹۵، ۱۸۲ میلیارد تومان کفش قاچاق وارد کشور شده است و در همین سال ۱۲۷ میلیارد تومان نیز از طریق واردات رسمی به کشور وارد شده است که نتیجه آن بیکاری هزاران کارگر ایرانی است.

وضعیت مشابهی در صنعت پوشاک نیز وجود دارد، برپایه برآوردهای انجام شده در سال ۱۳۹۵ در حدود ۳ هزار میلیارد تومان پوشاک به صورت قاچاق به بازارهای داخلی سرازیر شده است. از طرف دیگر حجم واردات رسمی پوشاک نیز در این سال به ۲۳۰ میلیارد تومان می‌رسد. بدین ترتیب ورود این حجم از پوشاک سالانه ۳۸۵ هزار فرصت شغلی را در کشور از بین می‌برد. این درحالی است که اگر تمام مردم پوشاک ایرانی بخرند حدود ۴۷۰ هزار نفر به ۸۶۰ هزار نفری که در این صنعت فعال هستند اضافه می‌شود.

لوازم خانگی نیز هم‌اکنون ۱۰۰ هزار نفر کار می‌کنند. حجم این صنعت در ایران به ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که سهم تولیدات داخلی از آن تنها ۴۰ درصد است. در این صنعت نیز حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از راه قاچاق وارد بازار مصرف می‌شود و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از راه واردات رسمی تأمین می‌شود. مسیری که باعث شده است در سالیان گذشته حدود ۳۰ برند مشهور در این صنعت ورشکسته شده یا به مرز ورشکستگی برسند. این درحالی است که اگر ایرانی‌ها لوازم خانگی ایرانی بخرند ۱۵۰ هزار شغل جدید در این صنعت ایجاد می‌شود.

#

اشتراک این خبر در :